Jeżeli zastanawiasz się nad rejsem z Aten, po Zatoce Sarońskiej, to trzeba przyznać, że to bardzo dobry wybór. Grecja w pigułce.
- start z Aten jest odpowiedni dla tych co pierwszy raz
- jest tu wyspa, po której jeździ tylko (i wyłącznie!) śmieciarka
- jest miejsce, gdzie poczujesz się jak starożytny aktor
- i jest plaża, na której drzewa rosną nad samą wodą
W sezonie, mimo wiejącego na Morzu Egejskim wiatru Meltemi, w samej zatoce Sarońskiej jest w miarę spokojnie i nie ma dużego zafalowania. Można więc na zatoce Sarońskiej żeglować latem z dziećmi i osobami, które pierwszy raz spędzają wakacje na pokładzie katamaranu.
Na Zatoce do odwiedzenia są liczne wyspy: Angistiri, Dokos, Egina, Hydra, Methana, Poros, Salamis i Spetses.
CZARTER KATAMARANU Z ATEN – co warto zobaczyć?
- Ateny. Port oddalony jest od centrum. Mając czas można udać się na Plakę, czyli Stare Miasto i obejrzeć ruiny w różnym stopniu zachowane, o których uczyliśmy się w szkole z Akropolem na włącznie. Nie jest to jednak miasto, które budzi zachwyt, no chyba, że się jest wielbicielem starożytności.
- Egina. Nazwę swoją zawdzięcza bogini Ajginie, która została uwiedziona przez samego Zeusa. Wyspa tętni życiem turystycznym i kulturalnym. Słynie z pysznych orzeszków pistacjowych, migdałów i fig oraz przepięknych wyrobów ceramicznych. Na Eginie powstał film, który zna chyba każdy – Grek Zorba.
- Perdika. Jest to bardzo klimatyczna wioska rybacka blisko Eginy z ciągiem knajpek, kawiarni i sklepów wzdłuż morza. Mało tutaj jednak miejsca dla jachtów.
Wysepka Moni obok Perdiki, z fajną zatoczką na północy. Super miejsce na kąpiel, a na plaży bar i … pawie!
- Poros. Jest to wyspa nietypowo zielona jak na ten region, z wiekowym lasem sosnowym znajdującym się w samym centrum wyspy. Poros oddzielona jest od lądu jedyne 200-metrowym kanałem. Większe miasto na wyspie ma tę samą nazwę, To sympatyczne miejsce do spacerów i kosztowania lokalnej kuchni w licznych knajpkach. Można też przejść się labiryntem uliczek i wejść na szczyt z wieży zegarowej.
Dla miłośników plaż są dwie wyjątkowe Mikro i Megalo Neorio, na których drzewa sosnowe rosną nad samym brzegiem. - Hydra Wyspa – symbol. Nie sposób żeglować po Zatoce Sarońskiej i nie zajrzeć do portu na Hydrze. Wyspa budzi wiele pozytywnych emocji gdyż obowiązuje na niej zakaz używania pojazdów mechanicznych (wyjątkiem są służby komunalne i medyczne), więc transport odbywa się na osiołkach, które mają nawet swoje tablice rejestracyjne! A to wszystko wśród XIX-wiecznych zabudowań.
- Spetses. Najdalej wysunięta wyspa w kierunku zat. Argolidzkiej. Tu również ograniczone jest żywanie samochodów, więc podstawę transportu stanowią konie i wodne taksówki. Polecamy spacer wzdłuż brzegu w kierunku budynków lokalnej władzy, a w centrum miasta warto zajrzeć na kompleks plaż (!).
- Ermioni. Piękna miejscowość położona w małej zatoce otoczona piniowym lasem, którego zapach wręcz odurza. Można przejść się na spacer na drugą stronę małego półwyspu, na którym zlokalizowane jest Ermioni. Sporo tam knajpek i piękny widok na większą zatokę i morze.
- Epidavros. Palaia Epidavros na lądzie stałym – Oddalone od wybrzeża, ale taksówką można tam dojechać w ok. 30 min. Na własnej skórze, a właściwie uszach można poczuć w tym miejscu na czym polega fenomen antycznego amfiteatru. Ten w Epidavros zbudowany był żeby pomieścić… 14 tys. widzów!Przy okazji jest najlepiej zachowanym tego typu obiektem w Grecji.
ZATOKA SAROŃSKA – kiedy jechać, jak dotrzeć i co wyczarterować?
Po Zatoce można żeglować od kwietnia do października. Wiejące w sezonie (lipiec, sierpień) Meltemi nie jest tutaj tak dokuczliwe jak na Cykladach. Od zafalowania zatokę osłania półwysep, na którym są Ateny. Możemy tu wyczarterować katamarany luksusowe ze stałą załogą. W Atenach jest największa baza czarterowa w Grecji.